Łączka

Arkadiusz Gołębiewski, reżyser, dyrektor Festiwalu Filmowego ”Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, o filmowej dokumentacji przebiegu prac ekshumacyjnych na ”Łączce”.


Prof. Krzysztof Szwagrzyk, historyk IPN, koordynuje ekshumacje na ”Łączce”, o ukrywaniu zwłok ofiar przed rodzinami, zamazywaniu śladów zbrodni przez komunistycznych oprawców.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk o pochowanych na kwaterze ”Ł” zasłużonych dla państwa komunistycznego sędziów, prokuratorów, ludzi z informacji wojskowej i z Urzędu Bezpieczeństwa.

Prof. Andrzej Paczkowski, historyk, przewodniczący Rady IPN, o wartościach narodowych, o których trzeba walczyć, nawet nie mając szans na zwycięstwo.

Prof. Antoni Dudek, historyk, członek Rady IPN, o tysiącach bezimiennych mogiłach Żołnierzy Wyklętych.

Kampania społeczna Instytutu Pamięci Narodowej prowadzona z przypadającym 1 marca Dniem Pamięci ”Żołnierzy Wyklętych”.Przez dziesięciolecia ten obszar na tyłach Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach, nazywany Łączką, przywoływano jako domniemane miejsce pochówku męczenników podziemia niepodległościowego, zamordowanych przez organa bezpieczeństwa. Nikt nie miał prawa się o nich upomnieć. Dziś Kwatera na ”Łączce” stopniowo odkrywa swe ponure tajemnice. Badania są prowadzone pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka.