Zdjęcia

Adam Borowski, działacz opozycji w PRL, szef wydawnictwa ”Volumen”, o powstaniu albumu ”Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku.”

Adam Borowski o zaangażowaniu byłych partyzantów w uzupełnianie zdjęć, podpisów, rozpoznanie kolegów sprzed lat do kolejnej edycji albumu o Żołnierzach Wyklętych.

Adam Borowski o współczesnych czasach, w których Żołnierze Wyklęci zaczynają zajmować właściwe miejsce w panteonie polskich bohaterów.

Prof. Andrzej Paczkowski, historyk, przewodniczący Rady IPN, o braku wsparcia dla walczących partyzantów przez polski rząd emigracyjny.

V Wileńska Brygada AK (zwana ”Brygadą Śmierci” ) dowodzona przez majora Zygmunta Szendzielarza ”Łupaszkę” była jednym z najbitniejszych oddziałów partyzanckich Wileńskiego Okręgu AK. W okresie okupacji niemieckiej działała na Wileńszczyźnie w wyjątkowo trudnych warunkach, mając przeciw sobie zarówno Niemców, jak i partyzantkę sowiecką. Walcząc z dwoma wrogami, odnosiła znaczące sukcesy bojowe. Na przełomie lat 40. i 50. z V Brygady wyłoniła się nowa jednostka partyzancka pod nazwą VI Brygada Wileńska AK. Oddziałem dowodził ppor. Lucjan Minkiewicz ”Wiktor” , a następnie por./kpt. Władysław Łukasiuk ”Młot” , jeden z najsłynniejszych partyzantów Podlasia.