Młodzi pamiętają

- Jestem filmowcem, nie propagandzistą, dla mnie ważny jest temat i zobowiązanie, żeby być uczciwym wobec historii i jej bohaterów - mówi Arkadiusz Gołębiewski, reżyser, dyrektor Festiwalu Filmowego ”Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.


Michał Dworczyk, autor projektu ”Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, mówi o 4. edycji biegu, która przyciągnęła 41 tys. osób w 175 miastach Polski.

Przemysław Jaśkiewicz, historyk, wiceprezes Fundacji Niepodległości, o odsunięciu w niepamięć prawdy o Żołnierzach Wyklętych i przywracaniu pamięci o nich w ostatnich latach.

Prof. Andrzej Kunert o potrzebie oddania sprawiedliwości ludziom przez tyle lat wykluczanym z naszej pamięci i pozbawianym czci.

Zbigniew Gluza, prezes Fundacji Ośrodka KARTA, o motywacji do walki o wolną Polskę Żołnierzy Wyklętych i możliwości jej nierozumienia w dzisiejszych czasach.

Adam Borowski, działacz opozycji w PRL, szef wydawnictwa ”Volumen”, o 40 latach niebytu, zakłamywania, prób wymazywania z naszej pamięci historii Żołnierzy Wyklętych.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk, historyk IPN, koordynuje ekshumacje na ”Łączce”, o osobistym udziale w poszukiwaniu szczątków bohaterów narodowych.

”Naród, który traci pamięć, traci sumienie” – pisał Zbigniew Herbert. W ostatnich latach przywracana jest pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Niezłomni doczekali się swego święta: 1 marca, w rocznicę wykonania wyroku śmierci na ostatnich dowódcach Zrzeszenia ”Wolność i Niezawisłość”.Oficjalny zwiastun filmu ”Historia Roja”, reż. Jerzy Zalewski. Film fabularny inspirowany losami Mieczysława Dziemieszkiewicza pseudonim ”Rój”, żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego.

Oficjalny zwiastun filmu ”Wyklęty”, reż. Konrad Łęcki. Film oparty jest na faktach, jego akcja toczy się w Polsce, w drugiej połowie lat 40. Bohaterami są członkowie zbrojnego podziemia antykomunistycznego.

Oficjalny teledysk promujący film Sławomira Górskiego "Wolność i Niezawisłość. Ostatnia Nadzieja”, który zdobył główną nagrodę VII Festiwalu Filmów Dokumentalnych ”Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Scenariusz i reżyseria Sławomir Górski. Wykonanie Tadek (Tadeusz Polkowski)..

Teledysk do utworu ”Myśmy rebelianci” w wykonaniu zespołu De Press

Teledysk do utworu ”Jedna chwila” w wykonaniu Kasi Malejonek, pochodzący z płyty ”Panny wyklęte”. Utwór upamiętnia postać Danuty Siedzikówny ”Inki”