Zdjęcia

Adam Borowski, działacz opozycji w PRL, szef wydawnictwa ”Volumen”, o powstaniu albumu ”Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku.”

Adam Borowski o zaangażowaniu byłych partyzantów w uzupełnianie zdjęć, podpisów, rozpoznanie kolegów sprzed lat do kolejnej edycji albumu o Żołnierzach Wyklętych.

Adam Borowski o współczesnych czasach, w których Żołnierze Wyklęci zaczynają zajmować właściwe miejsce w panteonie polskich bohaterów.

Prof. Andrzej Paczkowski, historyk, przewodniczący Rady IPN, o braku wsparcia dla walczących partyzantów przez polski rząd emigracyjny.

Na rozkaz Rządu RP na Uchodźstwie, dowódcy i żołnierze AK zaczęli ujawniać się, żeby współdziałać z Armią Czerwoną w operacjach wojennych przeciw Niemcom. Wykorzystała to sowiecka agentura. NKWD aresztowało akowców, członków ich rodzin oraz wszystkich ludzi podejrzanych o sprzyjanie AK. W takich warunkach na terenie Nowogródczyzny dochodziło do odtwarzania podziemnego oporu niepodległościowego pod nową okupacją, tym razem sowiecką.